Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Від убозтва до лідерства

Яким було ХХ століття у Німеччині — в новелах Ґюнтера Ґрасса
27 вересня, 2018 - 15:15

Ми нечасто думаємо про те, що пережила Німеччина в ХХ столітті. Усі переважно згадують дві війни, Гітлера, іноді — репарації, падіння Берлінського муру та піднесення економіки країни, яка нині — серед світових лідерів. Однак історія цієї держави значно багатша, у ній є перемога над убозтвом, ілюзія світового панування, гірке каяття і спроба примиритися не тільки з цілим світом, а й зі своїми співвітчизниками.

ПРИВАТНЕ НЕ ЗАВЖДИ ПІДТВЕРДЖУЄ ЗАГАЛЬНЕ

Розповісти про своє сторіччя спробував письменник Ґюнтер Ґрасс. У коротких новелах, які називаються за роком, про який розповідають, ідеться про життя пересічних німця чи німкені. Не завжди приватне підтверджує загальне, але завжди багатоголосся звучить щиро й передає настрій народу.

Ось жінка на ім’я Берта розповідає про убоге життя біля фабрики, де «було завжди повно грязюки та диму», події розгортаються в 1910 році. Жінка з родиною мешкає у тісній квартирі. «Там ми й тулилися всі роки; всі на купі, бо задню кімнатку, за якою ми держали кролів, віддавали двом холостякам   — таких ще називають нахлібниками, — тому для моєї в’язальної машинки не вистачило місця, а я ж купила її за свої власні гроші». А потім чоловіка Берти забрали на війну, і з фронтів І світової він повернувся калікою. А ось про солдатів у розмові з журналісткою згадує Ремарк: «Ці фронтові свині у завеликих чоботях із засипаними землею серцями швидко озвіріли». Ідеться про 1916-й.

1920-ті теж були непростими. Люди потроху оговтувалися від війни, гроші страшенно знецінилися. Літня жінка, яка тоді була дитиною, пригадує: «І кухонний фартушок, який у кінці 1922 року коштував... три з половиною тисячі марок». А ось і 1930-ті — початок схиляння перед Гітлером: «Там я подивився в очі фюреру... Я почувався так, наче його очі благословили мене... Його голос звучав з динаміків. Це було наче доторк перста долі... Це було, наче вилите з бронзи нове майбутнє».

СПОГАДИ ПРО ВІЙНУ

Про роки ІІ світової, як і про попередню війну, іде розповідь не від першої особи. Це спогади учасників подій, військових журналістів, які не тримали зброї в руках. Так, вони були пропагандистами, але нікого не вбивали. Утім, чи не завдяки їхнім текстам на фронт ішло ще більше людей?

Журналісти і у спогадах через кількадесят років ідеалізують ті події: «Один згадував переможні бої у Франції, інший — героїзм Нарвіка і фіордів Норвегії. Складалося враження, що кожен знову пережовує власні статті, опубліковані тоді у пропагандистському друкованому органі Люфтваффе «Адлер». Один із нас розповів про Кавказ, але більше з туристичної перспективи. Інший розповів про участь у захопленні Південної Франції — в тому ж дусі, наче згадуючи про відпустку». В одній із новел Ґрасс таки розповідає про знищення євреїв, щоправда, «скромно», небагато, так, ніби це не одна з найбільших трагедій ХХ століття.

СПОСОБИ ДОЛАННЯ БЕРЛІНСЬКОГО МУРУ

Поразка у війні, Акт капітуляції. Ґрасс дуже щемко пише про початок відновлення Берліна. Жінки розбирали розбомблені будинки: «А раз... ми розчищали порожню квартиру... Лотта в кутку знайшла плюшевого ведмедика... А ми всі думали-гадали, що ж сталося з тою дитиною, яка раніше гралася цим ведмедиком».

У шістдесятих побудували Берлінський мур. І німці вчилися його долати. Часом, щоб потрапити зі східної до західної частини міста, потрібно було бабратися в нечистотах, бо тунель проходив через каналізацію. А один коридор був під... кладовищем. «Наші поважні клієнти з квітами та іншими цвинтарними аксесуарами просто раптово зникали... Аж поки одна молода жінка, яка хотіла втекти разом із маленькою дитиною, не забула поряд із входом у тунель дитячий візочок, і це, ясна річ, відразу ж помітили». У ці роки судили військових злочинців — організаторів та виконавців Голокосту.

Через тридцять років після війни економіка почала зростати, люди стали жити краще. У вісімдесятих захитався Мур — і це стало подією загальнонаціонального масштабу. Дедалі більше почала розвиватися наука та економіка. Але новели, що розповідають про другу пол. ХХ ст., переважно сповнені зневіри і протиріч та позбавлені теплоти.

МИНУЛЕ, ЩО «НЕ ВІДПУСКАЄ»

Так, постать автора книжки неоднозначна. Адже Ґрасс і сам свого часу повірив в ідеї Рейху, служив у 1944 році (коли йому було 17) у «Ваффен-СС». Письменник зізнався про це аж у 2006-му, запевнивши, що не здійснював військових злочинів і не зробив жодного пострілу. Утім, це все одно спричинило скандал, бо до цього його називали совістю повоєнної Німеччини. Критики закидають йому, що він мовчав стільки років. Однак, з іншого боку, він міг і не розповідати про це взагалі. У кожному разі навіть власна історія письменника демонструє складність ХХ століття — минулого, що досі «не відпускає».

«Моє сторіччя» Ґрасса, перекладене Наталкою Сняданко й опубліковане у «Видавництві Старого Лева», вас точно не залишить байдужим. Новели, сумні, страшні, трагічні, іронічні, пронизливі, теплі, змусять задуматися про те, яким було ХХ століття для німців і, зрештою, для всіх нас.

Анастасія ФЕДЧЕНКО
Газета: