Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Світ, який вигадав Кук

11 липня, 2017 - 11:24

176 років тому, 5 липня 1841 року, англієць Томас Кук відкрив перше туристичне агентство, зараз відоме як Thomas Cook Group. Вважається, що Томас Кук був першим менеджером в галузі туризму, а його агентство «Томас Кук і син» стало першою конторою, що спеціалізується на організації туристичних поїздок.

Він продавав путівки для подорожей не тільки по Англії, але і за її межами. У 1865 році він відкрив для співвітчизників Новий Світ, а для американців – батьківщину їхніх предків. До речі, в Америці філію агентства «Томас Кук і син» очолив його син, Джон Мейсон Кук, а одним з найвідданіших клієнтів став Марк Твен, який настійно рекомендував цю компанію президентові Гранту. Погодьтеся, цей факт багато про що говорить! Марк Твен вважав, що подорожі дозволяють людині ширше мислити, позбавляють національної замкнутості і націоналістичного чванства. «Подорожі згубні для забобонів, фанатизму й обмеженості, ось чому вони так гостро необхідні багатьом і багатьом у нас в Америці. Той, хто весь свій вік живе в одному якомусь куточку світу, ніколи не навчиться терпимості, не зможе широко і тверезо дивитися на життя».

Спостерігаючи зараз натовпи американських, німецьких, японських туристів у різних куточках Європи, підтверджую: голос Марка Твена був почутий. Але з чого ж все почалося, запитаєте ви? З твердого переконання Кука в тому, що люди не повинні пити! Він був поборником тверезого способу життя, пропагував його всюди, де бував, і одного разу (це було в 1840 році) він, прочитавши про відкриття залізничної гілки, яка проходила біля його міста, зрозумів, що це і є його шанс більше зробити для популяризації тверезого засобу життя. Томас Кук ухвалив сміливе рішення найняти потяг для того, щоб відвезти своїх однодумців в Лафборо на квартальний з'їзд асоціації непитущих південних графств центральної Англії. Він підійшов до цього дуже відповідально, і це принесло його заходу шалений успіх. По-перше, Кук так розписав майбутню поїздку, що секретар залізничного Товариства Джон Фокс Белл також перейнявся ентузіазмом і погодився оплатити попередні витрати. Томас Кук не забув домовитися про харчування і культурну програму в Лафборо, а також надрукував рекламні плакати та квитки. Крім цього, він не обмежився лише своїм містом, а розіслав запрошення на поїздку в інші міста. Саме така ретельна підготовка до подорожі стала запорукою подальшого процвітання туристичної компанії Томаса Кука. Результат не змусив собі чекати. 5 липня 1841 року 570 осіб зайняли дев’ять вагонів 3-го класу і вирушили в Лафборо. Саме цього дня і народився туризм у сучасному розумінні цього слова. «Я мав честь очолити Першу публічну залізничну екскурсію в історії Англії» (запис у щоденнику Томаса Кука).

Поїздка мала просто неймовірній успіх і надихнула Кука на організацію нових подорожей. Він регулярно організовував екскурсії для найбідніших (вартість для дорослих становила один шилінг, а для дитини – шість пенсів). «Отримання максимальної вигоди для максимальної кількості людей за мінімальною ціною» – саме таким був основний принцип засновника туризму.

Дуже важливим фактором успіху компанії Кука стало його вміння, як то кажуть, «ловити хвилю». Перший раз це сталося в 1840 роках, коли профспілки домоглися щорічної відпустки для робітників, які не знали, чим зайнятися у вільний час. Саме тоді Кук запропонував їм відмінне проведення часу, з користю та задоволенням. Далі вдалими виявились екскурсійні маршрути до Шотландії для любителів творів Вальтера Скотта і Роберта Бернса. У цей час їх читав практично кожен англієць, і маркетинговий розрахунок Кука мав майже 100-відсотковий успіх. Адже практично кожному хотілося побувати в місцях, які описуються в знаменитих творах. На цьому винаходи Кука не закінчуються. Саме він почав видавати путівники, в яких були детально описані не лише основні визначні пам'ятки, а ще й поради, як поводитися в цьому місті чи країні. Також Томас Кук видавав журнал «Екскурсант», який виходив до початку Другої світової війни. Це був перший журнал подібного роду. Ще одним важливим внеском Томаса Кука було введення в обіг так званих тревел-чеків або грошей для мандрівників. Томас Кук першим відкрив палаци и замки аристократів для екскурсій. Сьогодні такі екскурсії здаються нам звичайною річчю, але в ті роки це стало справжнім переворотом у суспільній свідомості. Як бачите, Томасу Куку вдалось не лише вразити світ, але й запровадити новий вид відпочинку, за що ми йому безмежно вдячні.

Новини партнерів