Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Світ завойовує Арктику

«Держави формують тут нову практику відносин і нове міжнародне право. Україні потрібно приєднуватися вже сьогодні»
27 січня, 2011 - 00:00
ФОТО ПОЛА НІКЛЕНА

Міжнародні експерти уже не перший рік говорять про ймовірну енергетичну кризу, яка настане тоді, коли світові запаси нафти та газу досягнуть критичної межі. Зараз найбільше родовищ цих цінних природних ресурсів є у країнах Близького та Середнього Сходу, Латинській Америці, значні запаси в Росії, США, Китаї, Лівії та Норвегії. Але рано чи пізно ці запаси вичерпаються. Тому вже нині чимало нафтових країн задумуються над освоєнням нових родовищ.

Значні поклади нафти та газу є в Антарктиді та Арктиці. Останнім часом увага міжнародної спільноті прикута саме до Арктики. За даними Державного університету Малаги (Іспанія), від 20 до 25% нерозвіданих запасів нафти та газу — саме на арктичних територіях. За іншими даними, запаси газу становлять там приблизно 30% від нинішніх світових запасів, а нафти — 13%.

Тож амбіції та ставки країн, які мають вихід до Північного Льодовитого океану, досить високі. Наразі територія Арктики поділена між США, Канадою, Данією, Норвегією і Росією на полярні сектори. Відповідно, найбільша конкуренція та боротьба за освоєння природних ресурсів точиться між цими країнами.

А от право на науково-пошукові дослідження мають як арктичні, так і неарктичні держави. Наприклад, Китай та Іран, незважаючи на територіальну віддаленість, саме так і роблять.

Україна, яка розташована набагато ближче, поки що без особливого ентузіазму цікавиться Арктикою не те що в плані освоєння природних ресурсів, а навіть щодо проведення наукових досліджень. Хоча ще кілька десятків років тому приблизно 50% усіх наукових експедицій, які проводилися на арктичних територіях, здійснювалися за активної участі українців.

 

Продовження теми на стор. СУСПIЛЬСТВО
Газета: