Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Аптеки без... ліків

До 1 січня залишаються лічені дні, а загроза блокування продажу імпортних лікарських засобів усе ще непокоїть бізнес
26 грудня, 2012 - 12:51

Учора Європейська бізнес-асоціація спільно з колегами з Американської торговельної палати провели прес-конференцію на тему «Проблема 1 січня: чи буде можливим надходження якісних імпортованих ліків і медичних виробів до українських пацієнтів». Експерти вкрай занепокоєні. Мовляв, до 1 січня (дня, коли запропоновано ввести в дію відразу дві законодавчі ініціативи, а саме: правило щодо подання локального висновку щодо підтвердження GMP та технічні регламенти щодо медичних виробів) залишилися лічені дні. Однак фармацевтичним і медичним компаніям досі не відомо, чи буде перенесено цю дуже ризиковану дату.

Бізнес тривожно очікує на подальші події, адже в разі ухвалення нового правила щодо подання локального висновку GMP на імпорт лікарських засобів саме з 1 січня 2013 року фармацевтичний ринок опиниться у важких умовах.

Нагадаємо, восени цього року МОЗ України запропонувало внести зміни до постанови КМУ від 08.08.2012 р. №793 (далі — постанова) і перенести критичну для ліків дату — 1 січня 2013 р. — на більш пізній термін, що також було усно підтримано Державною службою України з питань регуляторної політики та розвитку підприємництва під час відповідних обговорень. Проте до сьогодні змін до постанови немає.

Дата 1 січня 2013 року, переконані в Європейській бізнес-асоціації, є критичною для частини провідних європейських виробників, які виготовляють ліки в умовах GMP й імпортують їх в Україну. Мовляв, реалізація лікарських засобів із цього дня стане неможливою за відсутності в них також і місцевого підтвердження відповідності умов їхнього виробництва GMP. При цьому сама процедура проходження заявниками підтвердження в Україні вже отриманих ними європейських сертифікатів GMP є дуже недосконалою й потребує спрощення, принаймні для тих європейських виробників, котрі вже мають сертифікат GMP, виданий органами Системи cпівпраці фармацевтичних інспекцій (PIC/S), до якої входить і Державна служба України з лікарських засобів (далі — Держлікслужба України).

Чинна процедура створює технічні перепони на шляху провідних європейських виробників, виготовлення ліків яких в умовах GMP є нормою, зазначають в Американській торговельній палаті. З огляду на співвідношення часу, який залишився до 2013 року, та наявних експертних ресурсів у Держлікслужбі України, недотримання термінів процедури на практиці ще у вересні 2012-го, період для адаптації був оцінений Європейською бізнес-асоціацією як недостатній для виконання уповноваженим органом належних дій за усіма без винятку поданими заявами, а отже — таким, що створює ризик перебоїв у своєчасному надходженні ліків на ринок України.

Схожа ситуація і з процедурою імпортування медичних виробів. Наразі очевидним є те, що чинні технічні регламенти, застосування яких мають намір зробити обов’язковим із 1 січня 2013 р., є недопрацьованими і такими, що не відповідають стандартам ЄС, переконані в ЄБА. Саме вони звернулися до уряду з проханням відкласти введення технічних регламентів у дію на термін, протягом якого вдасться забезпечити їхню повну гармонізацію з міжнародними та європейськими стандартами щодо медичних виробів, остаточно врегулювати всі проблемні аспекти шляхом затвердження відповідних законодавчих актів і впровадити прозору процедуру оцінювання відповідності, а також передбачити вкрай необхідний адаптаційний період, протягом якого медичні компанії та уповноважені державні органи зможуть випробувати нову процедуру з оцінювання відповідності й зробити корисні висновки щодо необхідних процедурних удосконалень.

Наразі ж, коли, з одного боку, через суто технічний бар’єр при імпортуванні ліків та, із другого, через недосконале регулювання, що блокує імпорт медичних виробів, під загрозою може опинитися життя пацієнтів, попереджають експерти.

Алла ДУБРОВИК, «День»
Газета: 
Рубрика: