Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Душа народу

У Львові експонують близько ста картин Марії Примаченко

Виставку «Дарую країні!» яскравої представниці «наївного» мистецтва, яка виробила унікальний стиль, створивши цілий всесвіт чудернацьких істот, звірів та птахів, а ще – чудові квіткові композиції, урочисто представили учора, 27 липня, у Національному музеї імені Андрея Шептицького – у головному корпусі (проспект Свободи, 20).

Дивовижні рукотвори Марії Оксентіївни Примаченко (1909 – 1997) привіз до Львова легенда українського артбізнесу – кандидат мистецтвознавства Едуард Димшиць, який впродовж 30 років збирав колекцію робіт художниці. Переважна частина композицій репрезентує пізній період творчості мисткині (останнє десятиріччя її життя).

На думку Едуарда Димшиця, експозиція має подарувати радість, радість потрібна, щоби мати силу, а сила нам усім потрібна для перемоги.

Хай так і буде.

Відкриття виставки «Дарую країні!» перебігало за величезного числа людей. Завітав до НМЛ, аби оглянути експозицію, й керівник Львівської обласної військової адміністрації.

«Картини Марії Примаченко мають особливу, фантастичну, атмосферу, переносять у дитинство, – говорить Максим Козицький. – Навіть дитячі сни не були такими кольоровими, як ці роботи. Для мене велике щастя побачити їх наживо. Особливо після подій 25 лютого, коли росіяни завдали ракетних ударів по музею в Іванкові на Київщині, де зберігалась частина її творінь. Із будівлі, яка палала, місцеві жителі, ризикуючи життям, врятували 14 творів художниці.

Вірю, що уже невдовзі ці роботи мандруватимуть усією Україною, їх виставлятимуть у кожному звільненому місті – як символ нашої нездоланності!». Також Максим Козицький акцентував на тому, що творчість Марії Примаченко допомагає давати відсіч ворогу, бо лише за продаж однієї картини, яку зі своєї сімейної колекції надали Ігор Понамарчук та Дарія Добріян, вдалося отримати 500 тисяч доларів та придбати 125 мікроавтобусів для ЗСУ. «Це сила мистецтва і сила українців», – наголосив Максим Козицький.

«Особливо зараз, під час війни, творчість Марії Примаченко є важливим складником культурного фронту, – говорить завідувач відділу народного мистецтва НМЛ, співкуратор виставки Любава Собуцька. – Її щире і геніальне мистецтво, глибоко вкорінене у землю народу, знову проростає новими сенсами – порушує близькі сьогоденню теми».

Крім, власне, виставки, Нацмузей підготував низку лекцій про творчість Марії Примаченко, майстер-класи та екскурсії для дітей. Також, звісно, й авторські екскурсії Едуарда Димшиця, перша з яких відбудеться вже сьогодні, 28 липня. «Це унікальна нагода дізнатися з перших уст, як дослідник формував колекцію, почути розповідь про спілкування з сином художниці – Федором, також – про усі деталі створення проєкту», – запрошують до музею львів’ян та гостей міста втілювачі проєкту.

Показ «Дарую країні!» у НМЛ чинний до кінця жовтня, отож оглянути експозицію, помилуватися яскравою, гармонійно збалансованою колористикою творів Марії Оксентіївни, подивуватися різноманітності композиційних вирішень, роздивитися багату орнаментику – рослинну та геометричну, осягнути сюжетне різнобарв'я картин встигнуть всі охочі. Було б бажання.

Вхід для вимушено переміщених осіб – вільний.

Тетяна КОЗИРЄВА, «День»

Фото з ФБ-сторінки Максима КОЗИЦЬКОГО

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів