Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Коріння та пилок» - 12 найцікавіших проєктів

У Центрі сучасного мистецтва М17 проходить виставка робіт номінантів першої в Україні професійної премії в галузі тривимірного мистецтва – М17 Sculpture Prize

Експозиція знайомить відвідувачів з 12-ма проєктами молодих українських митців, які були відібрані міжнародним експертним журі. Учасники виставки: Алексеєнко Михайло, Буряник Василина, Бучацька Катя, Галкін Данило, Голдаковський Влад, Грубляк Василь, Дяченко Марта, Кириченко Андрій, Попович Тарас, Тарадіна Анна, Шуміхін Даниїл, а також творча група Локатир Богдан & Журунова Маргарита.

Переможець буде оголошений у лютому 2021 року за результатами виставки й отримає головну винагороду у розмірі 250 000 грн. Проєкт відбувається за підтримки Adamovskiy Foundation, що також проспонсорував і реалізацію 10 із 12 представлених робіт.

Премія стала логічним продовженням важливого дослідницького напряму роботи Центру сучасного мистецтва М17 – М17 Sculpture Project, в рамках якого відбуваються різні ініціативи: виставки, Міжнародний скульптурний форум Reforming the Space, співпраця з провідними науковцями і скульпторами світу та інше. У М17 відмічають, що місія проєкту – запропонувати суспільству, бізнесу, містам України рішення того, як завдяки скульптурі та іншим видам тривимірного мистецтва можна змінити уявлення про образ навколишнього простору, зробити місто туристично привабливим, а також сприяти налагодженню міжкультурного діалогу.

Лейтмотивом виставки і конкурсу, що об’єднав всі роботи, стала тема «Roots and Pollen» («Коріння та пилок»). Ще на етапі подачі заявок організатори поставили перед митцями завдання порозмірковувати, чим у сучасному світі для суспільства і для них особисто є поняття «коріння». Де воно, коріння, у глобалізованому світі. Чи довговічне невкорінене. І де заховані точки опори, на які орієнтоване те мистецтво, що живе у часі, та його переживає.

Директорка Центру сучасного мистецтва М17 Наталія ШПИТКОВСЬКА відмітила: «Номінанти пройшли шалений відбір. Журі довелося відмовити багатьом гідним учасникам, бо ж загалом нам надійшло понад 200 конкурсних пропозицій. Кожна з тих робіт, що представлені зараз у стінах Центру, заслуговує на окрему увагу. Вони запрошують відвідувачів замислитись над своїм корінням, проаналізувати оточуючі інтер’єри та ландшафти і їхню обумовленість, відчути силу єдності та багато чого іншого».

Вражає розмаїття стилів, технік та матеріалів: представлені не просто скульптури в загальному розумінні, але світлові та медіаінсталяції, що використовують звук і відео, твори з найбільш неочікуваних матеріалів – кортену, кераміки, кришталевого посуду радянського часу, не бояться митці і використання формаліну та живого моху.

- Тривимірне мистецтво сьогодні переживає трансформацію. З появою нових технологіи?, зі зміною уявлення про світобудову, з тим, як обертаються парадигми у суспільстві, змінюються и? художні образи та методи мистецького висловлювання, трансформуються світові тенденціі? щодо відображення у мистецтві реальності, коли й уявлення про цю реальність – нові», – говорить Катерина РАЙ, кураторка M17 Sculpture Project.

Відома мистецтвознавиця Галина СКЛЯРЕНКО відгукнулась на виставку так: «Роботи свідчать не тільки про те, що наші молоді художники вільно володіють мовою сучасного мистецтва, але головне яскраво, талановито і самостійно мислять».

Професійна спільнота також з нетерпінням чекає на другий Міжнародний скульптурний форум Reforming the Space II в межах паралельної програми до виставки, який відбудеться у лютому 2021 року. Через пандемію частина проєкту буде представлена в Інтернет-просторі.

Виставку можна побачити до 21 лютого.

Надія ПАВЛІЧЕНКО, кандидат культурології. Фото Руслана КАНЮКИ, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів