Виставку «Натхненні однією музою» відкрили у Музеї етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України з нагоди 120-річчя Марії Карп’юк. Куратор показу – старший науковий працівник Львівської національної галереї мистецтв ім. Бориса Возницького Мар'яна Максимів-Данилиха.
Марія Карп’юк (1901 – 1978) народилася у Снятині (Івано-Франківська область). У 1923 – 1928 роках навчалася у Школі Олекси Новаківського і була його улюбленою ученицею. На стипендію митрополита Андрея Шептицького стажувалася 1929 року в Парижі.
Під час третього року навчання у школі на вакаціях у Снятині Марія познайомилась із відомим художником Осипом Сорохтеєм (1890 – 1941). Ця подія стала доленосною для обох митців. Три роки «заслання-вчителювання» у Снятині через карикатуру на директора Станіславівської гімназії подарували Осипу Сорохтею найщасливіші моменти в житті. Під час спільних походів на етюди Марія створила портрет Сорохтея, який єдиний уцілів після розгрому виставки «новаківців». «Професор, гратулюю вам, всьо знищено – лише Ви оцілили – якесь провидіння чувало над Вами. Шлю вам знимку з-перед знищення і здоровлю вас… Львів, Мануха Карп’юк. 20.11.1928», – писала Марія Карп’юк у листі до художника.
Організатори виставки розповідають, що символічність цієї події в тому, що надалі живопис у житті Марії Карп’юк відходить на задній план, позаяк вона цілком присвячує себе чоловікові і його талантові. Їхня донька Христина писала, що мама після одруження «відклала назавжди олівець і пензель», проте, найімовірніше, ідеться про те, що художниця не представляла свої роботи для загалу. Підтвердження тому, що мисткиня продовжувала малювати після заміжжя, – портрети дітей, онуків та інші твори, що зберігаються у приватних колекціях, здебільшого – родини, також – в Музеї мистецтва Прикарпаття та в Снятинському літературно-меморіальному музеї Марка Черемшини.
Варто додати, що показ «Натхненні однією музою» – перша персональна виставка Марії Карп’юк. «Родина та небайдужі однодумці вперше зібрали та відреставрували колекцію творів художниці», – розповідають у МЕХП. Додають, що окремим розділом експозиції стали портрети Марії, які виконав із незаперечною любов’ю Осип Сорохтей, а також його зарисовки сімейного побуту. І, звісно ж, запрошують до Музею етнографії (проспект Свободи, 15) насолодитися містерією творчості Марії Карп’юк та Осипа Сорохтея. \
Виставка «Натхненні однією музою» чинна до 1 лютого.