Ще за кілька кварталів до брами Київської фортеці починається вервечка автомобілів-іномарок. Біля деяких метушаться батьки, які причепурюють своїх маленьких дочок у білих сукнях. То тут то там можна помітити серед скупчення людей обличчя відомих українських музикантів чи телезірок. Трохи віддалік тримаються від чоловіків у костюмах із галстуками бійці у військовій формі. Поряд з ними – їх рідні: мами, дружини, кохані. Нічим не відрізняються серед присутніх, окрім хіба особливого погляду, волонтери, що стиха між собою перемовляються. Такої публіки єдина в Україні пам'ятка фортифікаційної споруди XVIII–XIX ст. та одна з найбільших у світі кам'яно-земляних фортець не бачила уже давно. Тут телеканал «1+1» проводить зйомки святкового концерту до Дня незалежності України під назвою «Незалежність – це ти», який покажуть в ефірі 24 серпня о 20:15.
Атмосфера відчувається серйозна. Це вже другий День незалежності після початку війни, після анексії Криму і окупації Донбасу Росією. Усі це розуміють, тож свято набуває швидше національно-патріотичного, ніж розважального характеру. У перших глядацьких рядах сидять воїни АТО зі своїми близькими, волонтери, позаду – ті, хто прийшов послухати концерт. По центру можна помітити навіть телезірок «1+1» – Ольгу Фреймут та Аллу Мазур. А за глядачами – мури фортеці, старі гармати на валах. Якщо сюди прийти просто на екскурсію, можна розгледіти їх ветхий стан і таблички «руками не чіпати». Але сьогодні тут – свято.
У гримерках-трейлерах музикантам наносять останні штрихи. Олег Скрипка та Олег «Фагот» Михайлюта дають інтерв’ю на камеру. Між музикантами постійно з’являється усміхнений Юрій Горбунов. Він – невидимий ведучий концерту. Невидимий тому, що у телевізійній версії його не буде. Це – особлива ідея каналу, що мала б вирізняти концерт з-поміж усіх інших. Ще однією особливістю цього концерту стали відеовставки – унікальні історії героїв між виступами музикантів. Про свою особисту незалежність розповідали бійці АТО, військові медики, параолімпійські чемпіони, переселенці, кінорежисери, художники, музиканти і навіть тут – нові поліцейські.
В ефірі все відбуватиметься більш динамічно, а тут на записі, у паузах під час концерту, поки одні музиканти змінюють інших і кожному миттєво потрібно підготувати сцену, Юрій розповідає глядачам про виконавців, про рекорди України і навіть пригадує той момент, коли почув по радіо далекого 1991 року, як приймався закон про державний суверенітет і прапор. «24 серпня, 24 музичні колективи, 24 регіони України», - часто наголошує ведучий. Певно, географію Юрій Горбунов трохи недовчив у школі – в України і справді 24 регіони, але також іще одна автономна республіка, яку не варто «списувати»… А музикантів «1+1» зібрав найрізноманітніших стилів і поколінь, і уже популярних артистів і тих, чий популярність тільки починається. Тут виступають як молоді колективи Hardkiss чи Ярмак, так і «старожили» сцени, хоч і зовсім різних стилів – «Брати гадюкіни» та Ніна Матвієнко. Як завжди ніжно зазвучать голоси Тіни Кароль та Наталії Могилевської, а як завжди драйвово – Олександр Пономарьов, ТНМК та ТІК. За рояль сяде Дмитро Шуров з гурту Pianoboy, Валерій Харчишин перевтілиться із Олекси Довбуша знову у соліста групи «Друга ріка» (соліст знімається у серіалі «Олекса Довбуш. Легенда Карпат» – авт.), а Скрябін запише нову пісню. Здивовані? Скрябін, на жаль, уже як гурт, а не як музикант. Спеціальними гостями вечора будуть фіналісти проектів «Голос. Діти» та «Голос країни» (Євген Толочний, Андрій Лучанко, Alekseev, Христина Соловій, Роман Сасанчін, Настя Багінська та ін).
Розпочав концерт «Незалежність – це ти» зразково-показовий оркестр Збройних Сил України із Олександром Пономарьовим з композиції «Заспіваймо пісню за Україну», ніби задавши певну патріотичну тональність усьому дійству. А поки під час короткої заставки з видом на Карпати усі струнні і духові, вокалісти і ударні миттєво покидали сцену, до свого виступу готувалися «Воплі Відоплясова». «Дякую вам за ту свободу, яку ви нам даруєте, за незалежність – вона для мене сакральна», – звернувся до бійців і волонтерів лідер гурту Олег Скрипка. Усі виконавці – небагатослівні, адже 24 гурти повинні встигнути виступити всього за дві години, тим не менше, їх проводжають гарячими оплесками. ТНМК привели з собою на сцену дитячий ансамбль «Зернятко» і виконали уже традиційну для них пісню «Гупало Василь», – легенду про доброго і непереможного українського героя. А наївні дитячі голоси зворушливо виводили: «Що б там не було, як би не було, все одно добро закохає зло». «Незалежність – це наш з вами генетичний код, і саме тому ми з вами непереможні», - впевнено заявив Олег «Фагот» Михайлюта. А за «танками» уже лаштувався співати гурт ТІК. Напевно, щоб виглядати більш патріотичним, фронтмен гурту Віктор Бронюк вийшов у жовтих штанах та блакитній футболці з тризубом. Тим не менше, ТІК на цьому концерті постав у зовсім новій, більш освіченій манері. Під час виступу за спинами гурту на екранах проходив відеоряд, де постійно виринали Тарас Шевченко, Іван Франко, Микола Гоголь, Володимир Великий, Михайло Грушевський, Пилип Орлик, Іван Сірко… А закінчив виступ соліст, перефразовано цитуючи Павла Тичину: «Ми виграємо цю війну, адже за нами народ, якого правди сила ніким звойована ще не була».
Чи не найбільше аплодисментів викликав цьогорічний переможець талант-шоу «Голос. Діти» Роман Сасанчин, який своїм юним, ще не зламаним голосом виспівував пісню Тіни Кароль «Мамина зірка». Але він був не найменшим артистом на сцені. Коли дев’ятирічна Анастасія Багінська (фіналістка «Голос. Діти») почала співати «Ще не вмерла Україна» всі одразу ж встали як по команді. У когось блищали сльози, хтось підспівував. За кілька років гімн став не просто символом – він набув нового змісту для українців…
Під час концерту було ще багато неймовірних моментів щасливих і щемких. Вокаліст гурту «Ярмак» Олександр співав уже хітову «моя страна не упадет на колени» під відеоряд із кадрів Революції гідності, а глядачі йому підспівували. «Запалили» глядачів своїм хітом «Всьо чотко» «мастодонти» української рокової сцени «Брати Гадюкіни». Їх не було чути 10 років – з 1996 по 2006, а через три роки після відновлення концертної діяльності помер вокаліст гурту Сергій Кузьмінський. Проте музиканти не покинули сцени. У цьому на них схожі музиканти з гурту «Скрябін», які після смерті Андрія Кузьменка вперше записали пісню із новим солістом – Євгеном Толочним з проекту «Голос країни» прямо на концерті «Незалежність – це ти». Здивувала публіку тендітна Христина Соловій. Молода співачка у рожевій, як у Мальвіни, сукні закінчила свій виступ словами «Слава нації! Україна – понад усе!», на що дружньо відгукнулися бійці. А співак Нікіта Алєксєєв потішив глядачів своїм зовнішнім виглядом – хлопець вийшов на сцену у чорних окулярах та капелюсі а-ля Боярський. «Майкл Джексон якийсь», - шепнув на вухо своїй дівчині військовий.
А жінки на сцені цього вечора розчулювали. Народна артистка України Ніна Матвієнко виступила з прем’єрою, переспівавши легендарну пісню Квітки Цісик «Місто спить» – вальс, який чув кожен у своєму житті хоча б раз – на останньому дзвонику. За спиною у співачки на екранах виник київський вокзал, а на його фоні пропливали фото – спочатку часів Другої світової війни, а потім – з сьогоднішніх днів. Уся атмосфера композиції, пронизана зворушливими інтонаціями прощання, навіювала легкий але світлий сум. Натомість Наталія Могилевська у своїй пісні подякувала усім матерям, а разом з нею – двісті дітей у білому, які вийшли на сцену з повітряними кульками. Під кінець композиції кілька великих білих повітряних куль кинули у глядацькі ряди і бійці, як діти, стали їх, відбиваючи, підкидати один одною. Десь узявся зелений маркер і кулю стали розписувати номерами бригад і написами «Перемоги та Миру», «З Днем незалежності», «Слава Україні!» Атмосфера стала більш вільна і щира. Один із бійців навіть попросив сфотографувати свою дочку з Олею Фреймут. «Вона вас так любить», - говорив чоловік, знімаючи радісну дочку з телеведучою.
Останньою на сцену вийшла Тіна Кароль. Її пісня «Україна – це ти» ніби закріплювала назву концерту. «Татові слова. Україна це я. Мамині пісні. Україна – це ти», - виводила уже вся публіка. А наостанок – найбільш зворушливий момент концерту. На сцену піднявся боєць із паличкою і букетом квітів для Тіни Кароль. Йому було важко йти, але він посміхався. На очах у співачки виступили сльози, вона кинулася обіймати хлопця… Весь концерт бійці сиділи разом – такі схожі у своїй формі і такі різні. Молоді і старша чоловіки – більшість із сивими стриженими головами. Сивина покрила всіх – не залежно від віку. Між ними надзвичайно вирізнявся один жіночий силует. Це – воїни, яких глядачі «1+1» уже бачили у новинах «ТСН», у програмі «Хоробрі серця», а також пацієнти Головного військового клінічного госпіталю міста Києва, що знаходиться за кілька метрів від Київської фортеці. Не дарма було вибране це місце. З Черепанової гори, на якій розмістилася фортеця, видно було НСК «Олімпійський», але не там «1+1» вирішив знімати свій концерт до Дня незалежності. У стінах фортеці атмосфера заходу відчувалася зовсім іншою. Ці оборонні вали і старі гармати були живим свідченням того, що українці – незламна нація. І в цьому ж можна було пересвідчитися, дивлячись, як нога-в-ногу маршируючи, виходила частина бійців із Київської фортеці, творячи нову, переможну історію.