Приїзд федерального канцлера ФРН Ангели Меркель до України викликав великий інтерес у медіа. Майже 50 телекамер і сотня журналістів з обох сторін висвітлювали прес-конференцію Меркель з Президентом України Петром Порошенком. Зала для прес-конференції була переповнена. І зокрема, коли автор запитав німецьку тележурналістку, чого вони очікують від цього візиту, вона відповіла: «Ми тут, щоб підтримати Україну».
Нагадаємо, що це другий візит Федерального канцлера ФРН Ангели Меркель в Україну. До цього вона побувала в нашій країні у серпні 2014 року.
У своїй досить тривалій заяві для преси глава української держави відзначив, що для України та нього особисто велика честь приймати німецького лідера. «Пані Канцлер, ви належите до тих європейських політиків, з якими ми пов’язуємо боротьбу українського народу за відновлення суверенітету, територіальної цілісності та незалежності України, за виведення російських військ з української території, за відсіч російській агресії», — наголосив Петро Порошенко.
Також він додав, що Україна завдячує Німеччині за допомогу на шляху важливих реформ. «Німеччина разом з Україною є співспонсорами та співзасновниками реформ у надзвичайно важливих секторах українського життя», — зазначив глава української держави.
Згадавши про роль канцлера на 19-годинних переговорах у Мінську 2015 року, Порошенко додав, що ЄС запровадив санкції проти Росії і продовжує їх не як інструмент тиску чи покарання, а з метою запросити за круглий стіл і забезпечити виведення російських військ з української території.
Президент зазначив, що тема припинення російської агресії була однією з провідних на нинішніх переговорах і додав, що він надав німецькому канцлеру нові докази російської агресії, показавши відповідні документи. «Водночас я підтвердив вірність України Мінським домовленостям і готовність виконувати ті зобов’язання, які стосуються безпекових пунктів, а потім перейти до політичних», — сказав президент.
Зі свого боку, федеральний канцлер відзначила позитивне виконання Україною Мінських домовленостей, зокрема продовження дії закону про особливий статус окремих районів Луганської та Донецької областей. Крім того, вона зазначила: «Ми цінуємо зусилля України з імплементації політичних реформ, особливо у плані боротьби з корупцією. Однак потрібно зробити ще більше».
Говорячи на тему імплементації Мінських домовленостей, вона відзначила, що на жаль, досі немає стійкого перемир’я, щодня українські солдати гинуть на лінії зіткнення, тому потрібно більше зусиль, щоб досягти цього. Однак Меркель так і не пояснила, як цього можна досягти.
Водночас канцлер додала, що базуючись на поточній ситуації, «Німеччина буде голосувати за продовження санкцій проти Російської Федерації в грудні».
Меркель також детально розповіла про те, як Німеччина допомагає Україні. «Починаючи з 2014 року, ми створили гуманітарні проекти на суму 500 млн євро, які допомагають підтримувати багатьох тимчасово переміщених українців. І сьогодні я можу пообіцяти, що ми надамо ще 85 млн євро, головним чином на освітні програми», — сказала вона. При цьому Меркель додала, що один з проектів передбачає створення центру для українських науковців, щоб вони не шукали роботи за кордоном, а могли працювати і творити в Україні. На цей проект, за її словами, планується виділяти 2 млн євро щороку.
Свій виступ Меркель підсумувала словами: «Після Революції Гідності зв’язки Німеччини з Україною значно зміцніли. Звісно, ми будемо підтримувати територіальну цілісність України та її самовизначення».