Це — важлива мистецька подія, без якої Львів уже себе не уявляє, адже така виставка проводиться двадцять четвертий рік поспіль, і в ній беруть участь художники не лише Львівщини, а й з інших областей України і з-за кордону. І цього разу на «Львівському осінньому салоні» представлено понад триста робіт різних мистецьких жанрів сто двадцяти митців. Цікаво, що в цьому справжньому святі мистецтва беруть участь і визнані митці, і ті, котрі лише на початку свого творчого шляху. Поціновувачі мистецтва із задоволенням оглядали роботи відомих львівських художників (а їх тут — найбільше!): Олександра Крохмалюка, Петра Сипняка, Ореста Скопа, Сергія Міхновського, Ігоря Біликівського, Зеновії Шульги, Олександри Крип’якевич і багатьох інших.
…Пейзажі, натюрморти, портрети, ліногравюри, панно, гобелени, скульптури, якісь зовсім чудернацькі речі із синтезу жанрів — усе це можна оглядати на цьогорічному «Осінньому салоні» в різних техніках, кольорах та світлотінях. Позаяк «Осінній салон-2021» присвячений 30-річчю відновлення Незалежності України та 25-річчю львівського Палацу мистецтв, то на виставці представлена історична тематика, є портрети відомих постатей України, картини із нашого минулого й чудова природа різноманітних куточків нашого краю, але назагал домінує філософська тема буття, вічності, торжества життя, перемоги світла над темрявою, якогось прориву, як у картині молодої художниці Вікторії Дубовик «Прорив» або ж у роботах теж ще молодого художника Павла Кравчука «Грань» і «Квіти життя». Та й цьогорічний «осінній салон» можна назвати своєрідним проривом від безконечних карантинів-локдаунів, які переживаємо вже ось два роки, до нормального життя. Представники львівської мистецької еліти, поціновувачі мистецтва з великим задоволенням і у великій кількості прийшли на цю подію — навіть для того, щоб побачитися «наживо», поспілкуватися, обмінятися думками, та й просто усміхнутися одне одному «офлайн». Так виглядає, що всі вони — люди свідомі й щеплені від ковіду, адже за цим на вході ретельно пильнували…
«Я дуже радий, що потрапив на цю подію, — каже відомий громадський діяч, депутат Верховної Ради України чотирьох скликань, меценат, колекціонер і художник Михайло ПОЖИВАНОВ. До слова, в експозиції салону представлені дві картини і пана Михайла. — Не можу похвалитися, що відвідував усі львівські салони, але добру треть із них таки відвідав. Скажу так: це достойне зібрання із усієї країни, абсолютно достойні митці, достойні роботи, і, на мою думку, багатьом музеям не лише України, а й світу багато речей було б до вподоби. Хочу подякувати особисто Юрієві Візняку та Ользі Луковській за увагу до моєї творчості й культурної діяльності — приємною несподіванкою та високою честю було для мене одержати медаль «За служіння мистецтву». З великим задоволенням подивився сьогодні роботи Бориса Буряка, Петра Сипняка. Це не початківці такі, як я, тут виставляються знані майстри…
Мені пригадуються слова Черчілля: «Якщо ми не будемо дбати про культуру, то навіщо тоді боротися за свою країну?». І дуже добре, що є такий салон, така подія, що тут, у місті Лева, дбають про культуру, що є підтримка місцевої влади, і ми можемо оглядати такі чудові твори мистецтва… Може, і я в цьому Палаці мистецтв відкрию свою виставку».
А от народний художник України, академік, Любомир МЕДВІДЬ більш стриманий в оцінці цьогорічного «Осіннього салону». Каже, що роботи є різні, і не всі вони заслуговують на те, щоб експонуватися в цьому залі. «Може, не варто, щоб цих робіт було аж триста. Краще менше, та краще». Академік, лауреат Шевченківської премії Любомир Медвідь має право ставити такі високі вимоги…
У будь-якому разі, «Львівський осінній салон» — це свято, свято мистецтва в усіх його жанрах, тож не обійшлося тут і без музики. Учасників і гостей «салону» вітав хор «Вірли» львівського Товариства Лева, яке відіграло вагому роль у відродженні українських традицій і становленні нашої незалежності наприкінці 1980-х років. Виступали українська співачка та скрипалька, заслужена артистка України Оксана Муха і заслужений артист України Володимир Кудовба.
На «Осінньому салоні-2021», який ініційовано Львівською обласною організацією Національної спілки художників України за підтримки Львівської обласної ради й адміністрації та львівського Палацу мистецтв, було сказано чимало теплих і вдячних слів на адресу його організаторів, а також вручено нагороди — пам’ятні грамоти. Митцям і багатолітнім працівникам Палацу мистецтв нагороди вручали заступник голови облдержадміністрації Іван Собко, депутат Львівської обласної ради Дзвінка Мамчур-Калинець, а також голова Народного Руху України Андрій Корнат. Директор Палацу мистецтв Юрій Візняк вручив багатьом митцям медаль «За служіння мистецтву».