З 19 грудня у Національному художньому музеї України (NAMU) працює виставковий проєкт «Помічник, супутник, друг», присвячений темі тварин у мистецтві. Це спеціально створена експозиція, що продовжує і підтримує традицію NAMU упродовж кількох останніх десятиліть запрошувати всіх охочих проводити «Зимові свята в музеї». Традиційно вони розпочинаються улюбленим дитячим святом в день найдобрішого зі святих — Святого Миколая. Цьогоріч, як традиційне зимове свято для дітей, так і відкриття проєкту «Помічник, супутник, друг» відбувалися в онлайн-форматі.
Оксана БАРШИНОВА, заступниця генерального директора з виставково-експозиційної роботи відмітила: «Виставка цікава тим, що ми розпочинаємо дуже прицільний, фокусний показ нашої колекції, маловідомих її частин. Зазвичай ми не виділяли тему зображення тварин в мистецтві ХІХ століття окремо. Багато представлених імен — Мурашко, Пимоменко, Максимович, Васильківський, Світославський — наші глядачі зустрічали в постійній експозиції, але це включалось у загальну картину розвитку мистецтва, і про стосунки людини і тварини ми не говорили так тематично і спеціально, як у даному випадку». Таким чином проєкт торкається не лише естетичних, але і етичних питань взаємин людини і тварин. За кожним з зображених чотириногих або пернатих закріплений стійкий ряд смислів та асоціацій, притаманних культурі й світогляду того часу.
Проєкт також актуалізує питання ставлення людини до тварини в контексті нової етики. Виставка стала підставою для колаборацій NAMU з багатьма організаціями, зокрема партнерами проєкту стали Київський зоологічний парк загальнодержавного значення та Фонд допомоги безпритульним тваринам «Happy Paw». Така співпраця збагачує досвід усіх причетних і дозволяє усвідомити, якою важливою є тема культури стосунків з тваринами сьогодні, підкреслити важливість поваги до тварин і відповідальності за них.
«Значну частину свого історичного шляху людина пройшла разом із супутником-твариною. Цей супутник відіграв велику роль у її виживанні, і тому не дивно, що образ тварини посів таке велике місце в людській культурі», — зазначила кураторка виставки Леся Толстова, заступниця генерального директора з наукової роботи NAMU. — «Сподіваюсь, що кожен з відвідувачів, приглянувшись до полотен, зможе поставити для себе багато цікавих питань і щодо історії, і щодо психології, і щодо господарської діяльності людини. І отримати на них цікаві відповіді».
На окрему увагу заслуговує графічний дизайн Марічки Рубан і фантастична архітектура експозиції авторства Олександра Бурлаки, який перетворив невелику виставкову залу на справжню зимову казку, використавши як тло для експозиції одну з представлених робіт.
Безумовно, експозиція буде цікава і до самостійного перегляду. Але радимо звернути увагу і на інстаграм-сторінку освітнього відділу NAMU @osvita.namu: до кінця роботи виставки там будуть публікуватись найцікавіші історії про вибрані роботи. На YouTube-каналі музею спеціалісти відділу освіти також анонсували спеціальну програму для учнів початкової школи «Музейний ковчег». До інтерактивної програми виставки з спеціальними екскурсіями і лекціями долучаться також представники партнерів проєкту.
Експозиція триватиме до 28 березня 2021 року. У зв’язку з ремонтно-реставраційними роботами в музеї щодо можливості переглянути проєкт офлайн краще цікавитись заздалегідь і слідкувати за оголошеннями на сторінці музею у Фейсбук (facebook.com/namu.museum).