Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Річкові іменини

Кияни відсвяткували День Дніпра на Оболонській набережній під гаслом «Вода без PET – Дніпру respect!»

День Дніпра традиційно відзначається у першу суботу липня. Цього року захід відбувся за підтримки Державного агентства водних ресурсів, Держрибагентства України, Міністерства екології та природних ресурсів, а також регіонального проекту Європейського Союзу  EUWI+.

Організатори сподіваються таким чином привернути увагу громадян до тих проблем головної української річки, які неможливо побороти без участі населення. Забруднення, браконьєрство, засмічення пластиком і побутовими відходами – далеко не повний перелік діяльності людей, яка шкодить водному середовищу. Дніпро отруюють не тільки промислові підприємства, а й недбалість звичайних людей.

Голова Державного агентства водних ресурсів України Ірина ОВЧАРЕНКО розповіла, що за останні чотири роки агентство впровадило нові стандарти моніторингу якості води, спростили систему видачі дозволів на спецкористування та розпочали роботу щодо написання планів управління річковими басейнами. Цей документ спрямований на досягнення кращого екологічного стану річок України.

«Усі ці хороші, порядні та правильні речі нічого не варті, якщо суспільство не готове долучитися до процесу змін. Наша життєдіяльність часом згубна для наших річок. Тому прийшов час, коли громадян треба залучати до водного менеджменту, раціонального використання водних ресурсів та спрямувати всі життєві дії для покращення якості води в річках», - зазначила вона.

Член зовнішнього представництва ЄС в Україні Йоганнес БАУЕР зазначив, що чистота річки неможлива без співпраці усіх країн, які живуть в її басейні. У Європейському Союзі уже роблять кроки щодо заборони певних одноразових пластикових речей. Тож він висловив сподівання, що Україна згодом теж стане на шлях обмеження використання пластику.

Організатори закликали громадян контролювати свою поведінку по відношенню щодо природи: прибирати після себе сміття, відмовитись від використання фосфатних миючих засобів і зменшити використання води в побуті. Підкріпили заклик практичними діями - на набережній встановили спеціальні сміттєві контейнери для пластику.

На початку святкування дітям дали випустити у Дніпро стерлядь, яка занесена до Червоної книги та є одним із найдавніших видів на планеті. До річки випустили більше десяти тисяч рибин. Таким чином Державне рибне агентство України намагається відновити природну популяцію стерляді, яка раніше густо населяла води Дніпра.

Тим часом на лівому березі 200 охочих почали заплив. Перші плавці прибули менш, ніж за 10 хвилин. Дощ почався, щойно вони досягли берега, та це не псувало людям настрій. Вони радо зустрічали чемпіонів та інших учасників, вітаючи з подоланням дистанції у 500 метрів. Гостей свята ведучим допомагав розважати чемпіон світу з плавання Олег Лісогор. Саме він і нагороджував переможців запливу.

Серед учасників були як професіонали - представники спортивних команд, так і аматори, і навіть діти. Найстаршому учаснику було 64 роки, а наймолодшому учаснику – всього 12. Він переплив Дніпро за 10 хвилин – лише на 2 хвилини довше, ніж дорослий чемпіон запливу. 

Також організатори нагородили переможців конкурсів «Сміття стає мистецтвом», інсталяцї з якого встановили у водному містечку, та «Дніпро різноманітний» за найкращі тревел-фото найбільшої річки країни.

Згодом погода покращилась, а з нею і настрій людей. Вони розважалися під запальну музику українських виконавців. Для малечі була облаштована зона для аквагриму. Увесь час дітей розважали аніматори, а під час концерту співачки E.K.A. для них влаштували пінну вечірку. 

Євгенія ШЕВЦОВА, Літня школа журналістики «Дня»-2019, фото Миколи ТИМЧЕНКА, «День»

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів