27 років Соломія Крушельницька була зіркою світової сцени – їй аплодувала публіка на 4-х континентах у 30-х країнах та у понад 70-х містах. У репертуарі примадонни – партії у 60-х операх, авторами яких були понад 35 композиторів. Востаннє співала зі сцени у віці 77 (!) років.
Львівська національна опера разом із партнерами зараз втілює проєкт з нагоди ювілею Соломії Амвросіївни, а готували подію близько двох років.
У програмі заходів, через які організатори (Міністерство культури та інформаційної політики України та Львівська національна опера) пропонують пізнати життєвий шлях Соломії Крушельницької до величі світової слави, – виставка «Історія тріумфу» від Музею примадонни, що її розгорнуто у Львівській опері (куратор – директор музею Михайло Кобрин), презентація роману Олександра Балабка «Кімоно для Баттерфляй» (видавничий дім «Букрек»), лекція завідувачки наукового відділу Музею Соломії Крушельницької у Львові Данути Білавич у поєднанні із найяскравішими аріями з репертуару Крушельницької у виконанні солісток Львівської опери (Дзеркальна зала), містична драма Наталії Давидовської «Саломея», легендарна опера Джакомо Пуччіні «Мадам Баттерфляй», балет Джакомо Пуччіні – Мирослава Скорика «Повернення Баттерфляй», «Італійський вечір» за участю гітариста Сімоне Онніса та концерт «Діти – Соломії» учнів Львівського музичного ліцею імені Соломії Крушельницької.
Партнери заходів – ЮНЕСКО, Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти, Посольство Італійської Республіки у Києві, Інститут італійської культури в Києві, Міжнародний фестиваль Джакомо Пуччіні в Італії, Музично-меморіальний музей імені Соломії Крушельницької у Львові, Львівський державний музичний ліцей імені Соломії Крушельницької.
Триватиме святкування до 2 жовтня, а розпочалося 23 вересня, у день народження Крушельницької, – Гранд-концертом «Соломія. Brava!» (режисер – генеральний директор – художній керівник Львівської опери Василь Вовкун), у якому прозвучала світова оперна класика, яку на найкращих оперних сценах світу виконувала Соломія Крушельницька.
«Через музику ми торкнулися її серця…», – промовляли з ложі українською та італійською мовами ведучі Гранд-концерту Петро Радейко, Маріанна Цвєтінська та Олексій Кувітанов. Також наголошували, що «кожна країна, де співала Соломія Крушельницька, хотіла вважати її своєю, але вона завжди заявляла, що є українкою».
Важливо, що у концерті відтворено чи не весь репертуар Соломії Крушельницької, і це арії і дуети з опер Джакомо Пуччіні, Гаетано Доніцетті, Шарля Гуно, Ріхарда Штрауса, Жоржа Бізе, Джузеппе Верді та Ріхарда Вагнера, які, як зазначали ведучі, розкривають її багатогранну постать як виконавиці – «ніжної, щемливої, пристрасної, тендітної, люблячої, тієї, що віддає життя – як героїні, яких вона втілювала на оперній сцені».
Програма Гранд-концерту прозвучала під керівництвом диригента – музичного директора Міжнародного фестивалю Джакомо Пуччіні в Італії Альберто Веронезі. Маестро диригував оркестром Львівської опери вперше.
Солісти вечора – артисти Львівської національної опери Софія Соловій, Любов Качала, Дар’я Литовченко (сопрано) Тетяна Вахновська (мецо-сопрано), Олег Лановий, Віталій Роздайгора (тенори), Роман Страхов (баритон), Тарас Бережанський, Володимир Шинкаренко (баси) та запрошені виконавці – Катерина Миколайко (сопрано, Дніпро), Олег Злакоман (тенор, Одеса), Сергій Ковнір (бас, Київ) та Олександр Шульц (тенор, Німеччина).
Участь у події взяв хор Львівської національної опери (хормейстер – Вадим Яценко).
Розпочали Гранд-концерт арією Чіо-Чіо-сан з опери Джакомо Пуччіні «Мадам Баттерфляй», яку блискуче виконала Софія Соловій. А на завершення концерту звучав голос самої примадонн – це була пісня «Родимий краю». Бо саме виконанням українських народних пісень і солоспівів закінчувала свої концерти Соломія Амвросіївна.
Украй важливо, що Гранд-концерт «Соломія. Brava!» транслювали в прямому ефірі (зокрема, на ФБ-сторінці Львівської національної опери), отож Львівська опера подбала про всіх охочих долучитися до високого мистецтва.
Генеральний директор Львівської опери Василь Вовкун по завершенні концерту зазначив, що його дивилися на чотирьох континентах – у десятьох країнах, і подякував усім глядачам, бо «без глядача театру не буває». Також назвав голоси всіх виконавців, котрі лунали цього вечора зі сцени Львівської опери, – діамантами. А ще – подякував маестро Альберто Веронезі і висловив сподівання, що відтепер пан Веронезі буде частим гостем Львівської національної опери імені Соломії Крушельницької.
Варто додати, що цей пам’ятний вечір відкривали почесні гості – міністр культури та інформаційної політики України Олександр Ткаченко, голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький, генеральний директор Фестивалю Джакомо Пуччіні в Торре-дель-Лаго Франко Моретті (Італія), директор Італійського інституту культури в Україні Едоардо Крізафуллі.
«День» напередодні Гранд-концерту розпитав постановника дійства – генерального директора Львівської опери Василя Вовкуна про особливі моменти ювілейних заходів.
– Наскільки, Василю Володимировичу, складно було організувати всі заходи саме з огляду на воєнний стан, на війну?
– З боку логістики, це справді було складно. Маємо гостей – це запрошений диригент, музичний директор Фестивалю Пуччіні в Італії Альберто Веронезі, також – президент цього фестивалю Франко Моретті. Зустрічали їх у Варшаві, потім перевозили до Львова… Але завдячуємо Міністерству культури та інформаційної політики в тому, що вони підтримали нас в цьому Гранд-концерті. Тобто якісь проблеми були, але ми із завданням справились.
Хочу особливу увагу звернути на те, що через запрошених вокалістів із інших регіонів України ми підкреслюємо, що Гранд-концерт «Соломія. Brava!» – це Всеукраїнська акція, в якій об’єднуються всі оперні театри України.
Перед Гранд-концертом в театрі презентували прекрасну виставку «Історія тріумфу». Крім того, напередодні і у Києві в приватній галереї відкрили виставку з присвятою Крушельницькій. Також – у львівському Палаці мистецтв.
Очевидно, що сама подія спричинює зацікавлення. А ми, з одного боку, згадуємо і вшановуємо Соломію Крушельницьку, а з другого боку, якщо глибше копнути, то ми її і не знали!
Йдеться, приміром, про представлення роману Олександра Балабка «Кімоно для Баттерфляй», який підсилений величезним архівом фотографій Соломії з тими людьми, з яким вона зустрічалася, з якими виступала тощо. Це досить популярне видання, і я думаю, що воно дасть ще більше інформації про творчий шлях Соломії.
– Чим керувалися, коли складали з головним диригентом Львівської опери Іваном Чередніченком програму Гранд-концерту?
– Насамперед, таким меседжем, який є актуальним сьогодні. Візьмемо початок – середину ХХ століття, коли Україна як держава не існує, а є окремі особистості, які презентують через власну творчість Україну як таку, і серед них – Соломія Крушельницька. Я називаю це «Український діапазон в контексті європейського культуротворення».
Якщо були на той час зіркові чоловіки-виконавці (Батістіні, Карузо, Руффо, Шаляпін), які царювали на оперних сценах світу, то Крушельницька – єдина жінка, яка виступала з ними на одній сцені, спромоглася сягнути їхніх висот і стати врівень з ними. І, як говорили тоді критики, Соломія навіть перевершувала їх, бо володіла не тільки фантастичним голосом, а й найвищого рівня акторською майстерністю, що, в принципі, на той час було, я би сказав, певним викликом. Тому що більшість партій виконувалися статично, на першому плані сцени... А Соломія розбирала кожну роль у психологічному аналізі, в пластиці. Й тим і була цікава – тому завоювала чотири континенти і виступала у найкращих театрах світу.
Соломія випередила час на 100 років!
А ми, власне, цим зараз і займаємося, бо хочемо своєю культурою ввійти у європейське, світове культуротворення.
У Гранд-концерті ми показуємо через тексти Соломію в ролях, а під час виступу вже сучасних виконавців глядач побачить театри з чотирьох континентів, в яких виступала Соломія Крушельницька. Таким чином, ілюстративна відеоретроспектива доповнює і ті твори, і той діапазон, про який я щойно згадував.
Якщо коротко, то добирався до концерту репертуар той, який не йде у Львівській опері (крім, звісно ж, «Мадам Баттерфляй»).
Продовження теми – у наступних числах «Дня», і це будуть розмови з гостями святкових ювілейних подій у Львові подій – генеральним директором Фестивалю Джакомо Пуччіні (Торре-дель-Лаго, Італія) Франко Моретті та директором Італійського інституту культури в Україні Едоардо Крізафуллі.
Фото Львівської національної опери (Юрія ГРЯЗНОВА)