Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

«Там не було жодного військового об’єкта»

«День» узяв участь у фіксації злочинів російських окупантів у Бучанському районі Київщини

Після звільнення частини території України від окупанта, терміново проводяться роботи не лише з відновлення нормального життя громад, які пережили місяць російського терору, а й документування злочинів вчинених російськими військами проти цивільного населення.

За словами представників Національної поліції, органи розслідування, які займаються кримінальними провадженнями, пов’язаними зі збройною агресією, фіксують кожен окремий подібний факт. Вони також працюють з групами експертів, які мають компетенції в частині створення панорамних зображень на місцевості. Разом проводять паралельну роботу для того, щоб зафіксувати в реальному часі злочини відповідно до кожної локації. Зрештою ці дані стануть публічними на відповідних відкритих ресурсах, зокрема, google maps та інших. Тож будь-хто зможе пересвідчитись особисто в тому, що відбувалось за період окупації на згаданих територіях та порівняти ці дані з тими, що були відзняті й викладені кілька років тому.

У аналогічний спосіб робота щодо збору, фіксації та систематизації злочинів агресора організована не лише на Київщині. Ця методологія з максимальним залученням уваги світової громадськості до геноциду українського народу буде використана й в інших доступних для подібної роботи містах України.

У четвер «День» узяв участь у фіксації злочинів російських окупантів у Бучанському районі Київщини, зокрема у селищі міського типу Макарів та селах Андріївка та Вабля. Крім наочних руйнувань, які зазнали ці населені пункти від обстрілів окупанта, журналістам були продемонстровані жахливі картини звірств. За словами місцевих мешканців, окупаційні війська складались з різних етнічних підрозділів, які відрізнялись не лише географією свого походження (від Далекого Сходу до Бурятії та Північного Кавказу російської федерації), а й ставленням до місцевого населення. Фактично, цивільні особи стали заручниками незваних «гостей», які використовували їх зокрема як живий щит під час контрнаступу українських військ. Прикметними є слова мешканця села Андріївка п.Віктора, який сказав, що при кожному бойовому зіткненні росіяни з Далекого Сходу… «кляли путіна!». «Кадирівці» та «буряти» ж не проявляли будь-яких намірів налагодити контакт з місцевими. Натомість демонстрували виняткову жорстокість попри стать чи на вік.

Наприклад, у селі Вабля очам журналістів відкрився жахливий факт убивства сім’ї – матері та сина, яке трапилось ще 14 березня. На подвір’ї власного будинку окупантами були вбиті жінка 1968 року народження та її сина 1999 року народження. Матір унаслідок обстрілу загинула на місті, син – згодом від поранень. Тіла загиблих поховав сусід поряд з будинком, на колись затишному подвір’ї з мальовничим видом.

Анатолій Котяш, заступник начальника управління поліції, начальник слідчого відділу Бучанського районного управління поліції біля оселі загиблих доповів: «Ми перебуваємо у селі Вабля на місці скоєння злочину російськими окупантами. Російські окупанти, рухаючись на військовій техніці, з невідомих для нас причин здійснювали безпідставні обстріли будівель, вулиць, цивільних автомобілів. Вказане місце злочину є результатом одного з обстрілів російськими окупантами з техніки. А саме – під час обстрілу вулиці осколковим пораненням було вбито жінку та її сина, які були у себе на подвір’ї. Її чоловік, батько загиблої дитини, залишився живим лише тому, що перебував за будівлею. Після цієї події чоловік вступив до лав Збройних сил України».

«На території Бучанського району зареєстровано більш як 3 тисячі кримінальних проваджень, вчинених російськими окупантами», - додав Анатолій Котяш. За його словами, на цей момент працює понад 50 слідчих оперативних груп, які займаються документуванням вказаної злочинної діяльності. Ці слідчо-оперативні групи, крім убивств, які вчинені російськими окупантами, документують також пошкодження майна, мародерства. До документування зазначеної злочинної діяльності залучаються експерти різних експертних установ для оцінки завданих збитків, а також для кваліфікації тих звірств, які вчиняли російські війська.

«На даний час на території Макарова, де немає жодного військового об’єкта, нами задокументовано 23 загиблих серед цивільного населення внаслідок ворожих обстрілів, - зазначив начальник відділення поліції №3 Бучанського районного управління поліції ГУНП у Київській області Олександр Омельяненко. - Також документування злочинів триває в інших населених пунктах. Точний підрахунок жертв ми надамо пізніше. Інформація обробляється щоденно, адже ми щодоби знаходимо трупи. Сьогодні також працюють три слідчо-оперативні групи, які працюють безпосередньо на території Макарівщини. Фіксуємо виявлені смерті наших мешканців. Зокрема загинув 11-річний хлопчик у населеному пункті Королівка, який не встиг заховатись від артобстрілу. Він перебував на вулиці й загинув. Батьки поховали його тіло на території місцевого подвір’я. Були проведені слідчі дії. Труп ексгумовано й передано на судово-медичну експертизу».

«Також відзначимо випадок з розстріляною колоною цивільних, який мав місце у селі Гавронщина, - додав Олександр Омельяненко. - Внаслідок чого загинуло двоє діток віком 2 та 14 років. На момент обстрілу вони намагались евакуюватись з Бородянської громади. Окупанти їх розстріляли, хоч, наголошую, на машині були таблички з написом «Діти».  

«Мій чоловік підняв руки й вийшов до окупантів зі словами: навіщо ті вибивають двері й вікна людям, - розповідає староста селищної громади, до якої входять селища Нова Гребля та Вабля п.Ніна Іванівна. - Це були російські війська. Вони чинили вбивства та брали чоловіків у полон. Про долю деяких полонених ми не могли нічого дізнатись. Хлопців вони страшили, роздягали, приставляли зброю до скроні. Люди були дуже залякані. Окупанти поки не виїхали, то по всьому селу пускали автоматні черги. Вони побили вікна в школі, у сільській раді. Я просила всіх, щоб ховались, коли їдуть машини. Адже в будь-який момент їх могли просто розстріляти».  

За попередніми підрахунками, на території Макарова зафіксовано понад 200 будинків, які зруйновано повністю, й понад 600 будинків, що зазнали руйнувань.

Нагадаємо, що серед основних завдань перед Національною поліцією стоїть документування злочинів російських окупантів, розмінування території, ексгумація тіл убитих військовими російської федерації мирних жителів та фіксація руйнувань унаслідок агресії.

Валентин ТОРБА, фото Микола ТИМЧЕНКО, «День»,

Київ – Макарів – Андріївка – Вабля - Київ

«День» у Facebook, , Google+

Новини партнерів