Конфлікт між чиновниками, депутатами й керівництвом Київського академічного обласного музично-драматичного театру імені Панаса Саксаганського перманентно тягнеться вже довго. Так, торік, теж у грудні, були проблеми з фінансуванням цього творчого колективу, але після втручання голови Національної спілки театральних діячів і за підтримки групи депутатів Верховної Ради ситуацію вдалося вирішити...
Нині нове коло протистояння: у «саксаганців» терпець урвався, бо вже три місяці їх тримають на «голодному пайку» — не фінансують і не виплачують зарплату. Чим завинив колектив, який люблять глядачі та майже всі вистави якого відбуваються на аншлагах, і чому місцева влада Білої Церкви правдами й неправдами хоче викинути з директорського крісла В’ячеслава Валентиновича Ускова, який за десять років роботи підняв театр на всеукраїнський рівень?
Нагадаємо, на позачерговій, вісімнадцятій, сесії Київської обласної ради було винесене питання про звільнення з посади генерального директора — художнього керівника театру В’ячеслава Ускова та прийнято рішення не повертати театрові фінансування в потрібному об’ємі! Ці факти вплинули на життєдіяльність колективу театру, заблокували роботу митців. Тому 8 грудня відбулося зібрання колективу, ініційоване профспілковим комітетом і керівництвом первинного осередку Спілки театральних діячів, після якого повідомили громадськість і шанувальників театру: «Кричущим порушенням прав є невиплата заробітної плати, яку через брак фінансування театр не отримує вже три місяці!»...
11 грудня на площі біля Білоцерківської міської ради відбувся мітинг на підтримку Театру ім. П. Саксаганського, зібралася громадськість міста й області, щоб захистити театр від переслідувань і знищення, відстоюючи права колективу та своє майбутнє і повноцінне функціонування. Річ у тім, що нещодавно, на позачерговій сесії Київської обласної ради, більшість депутатів проголосували проти повернення театру фінансування, затвердженого ще торік. Незрозумілим для театралів є й те, що депутати, які вже другий рік пригноблюють театр, — корінні білоцерківці... На знак протесту «саксаганці» оголосили про безстрокове голодування, організували збір підписів на захист театру, а громадськість міста та області згуртувалася, щоб вистояти в боротьбі за єдиний професійний обласний театр та його керівника — В’ячеслава Ускова.
14 грудня колектив Театру ім. П. Саксаганського провів мітинг уже в столиці, під час, коли в Київській обласній раді відбувалася чергова сесія. Так протестувальники вирішили нагадати про свою болючу проблему, яка в Білій Церкві не вирішується.
— Ми заробляємо більше, ніж будь-який обласний театр в Україні. Минулого сезону заробили 6,8 млн грн. Із цих грошей сплачуємо ПДВ і 20% за авторські права. Торік зіграли 688 вистав, половину з них — у Київській області, — підкреслив керманич Театру ім. П. Саксаганського В’ячеслав УСКОВ. — Нині середній вік актора — 27 років. Хоча не маємо власного житлового фонду, й для того, щоб залучити творчу молодь, яка б приїхала працювати в Білу Церкву, ми орендуємо 72 квартири своїм коштом... Нині в Київській області, крім нашого професійного театру, немає іншого колективу й філармонії... Зараз квитки на вистави продаємо вже на березень! Нас люблять глядачі, а чиновники ставлять палиці в колеса...
Під час імпровізованої вистави перед Київською облрадою мітингувальники, які голодують уже тиждень, тримали плакати: «Театру — бути!», «Актори на повинні голодувати!» та інші. До речі, колег із Білої Церкви підтримали актори Національного театру російської драми ім. Лесі Українки, Київського національного театру оперети, Театру «Колесо» та інших закладів.
«НАСКОЧИЛА КОСА НА КАМІНЬ», АЛЕ СПІЛКА ТРИМАЄ «РУКУ НА ПУЛЬСІ»
Богдан СТРУТИНСЬКИЙ, голова Національної спілки театральних діячів України:
— Ситуація, яка нині склалася, — за правовим полем! Бо міська рада Білої Церкви порушила закон: на початку року були виділені кошти і затверджено поквартальний план їхнього використання. Керівник Театру ім. П. Саксаганського використовував їх і навіть не думав, що в когось із депутатів щось «стрельне в голову». Знаєте, це давній конфлікт влади й митців.
По-перше, склалося непроста ситуація між губернатором і головою обласної ради. Вони ніяк не можуть поділити владу, а театр став крайнім у цій боротьбі. По-друге, можновладців цікавить земля біля театру, й деякі депутати чесними й нечесними шляхами хочуть забрати цей ласий «шматок». Це теж є проблемою... Але, попри все, театр працює активно, має хороший творчий потенціал, багато гастролює! Те, що не платять кілька місяців людям зарплату, — ганьба! І ще комусь із міських чиновників захотілося зняти з посади керівника «саксаганців» В’ячеслава Ускова, придавити театр, а зараз взагалі скасувати фінансування колективу.
Проблему я вбачаю не в творчості театру, а «підкилимних оборудках» деяких чиновників із бізнесменівською жилкою. Тому на захист митців піднялися містяни Білої Церкви і колеги з київських театрів. Знаєте, мене дивує, чому так муляє депутатам Театр ім. П.Саксаганського і його директор. Хороший колектив, який грає в залі на 220 місць. У них завжди аншлаги... Тому «наїзд» на театр — це шок для всіх! Як на мене, це ілюстрація того, що ми зараз живемо не в правовому полі, й із будь-яким театром чиновник може розправитися. Так не повинно бути!
Найстрашніше те, що децентралізація працює з перекосами. З одного боку, добре, що 49% коштів з бюджету залишається на місцях, а з другого — в місцевих «князьків» розв’язані руки, й дуже погано те, що зараз Міністерство культури практично не може вплинути на ситуацію! От і виходить, що нині театри самі повинні вирішувати проблеми. Хоча ми — громадська організація, але колег у біді не залишимо й почнемо «бити в усі дзвони». Нам потрібен третейський орган, щоб люди знали, що саме туди вони можуть звернутися по допомогу, тоді б губернатори не так вільно і нахабно себе поводили. Але я впевнений, що кошти «саксаганцям» повернуть, а як ситуація розвертатиметься далі — побачимо. Бо місцеві депутати ставлять умову: не тільки звільнення директора театру, а й повне «переформатування» менеджменту колективу. Тобто тут «наскочила коса на камінь», але Спілка тримає «руку на пульсі».
«ДОКЛАДАТИМЕМО ВСІХ ЗУСИЛЬ, ЩОБ ЗБЕРЕГТИ ТЕАТР»
Юрій РИБАЧУК, заступник міністра культури України:
«До Міністерства культури України надійшло звернення колективу Київського академічного обласного музично-драматичного театру ім. П. К. Саксаганського від 11 грудня 2017 року.
У ньому викладено критичну ситуацію, що склалася з фінансуванням цього театру Київською обласною радою.
Як сказано у зверненні, колектив театру не отримує заробітну плату протягом трьох місяців, через що з 8 грудня 2017 року співробітники театру оголосили голодування.
Міністерство культури України глибоко стурбоване такою ситуацією й не може залишатися осторонь.
Міністр культури України Євген Нищук негайно направив листа на ім’я голови Київської обласної ради Г.Старикової з проханням вирішити питання щодо фінансування театру.
Адже, відповідно до Закону України «Про театри і театральну справу», засновники театру забезпечують фінансування його діяльності, а також правовий і соціальний захист його професійних творчих працівників.
Комунальне підприємство Київської обласної ради «Київський академічний обласний музично-драматичний театр ім. П. К.Саксаганського», відповідно до Статуту, є об’єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області.
Сподіваємося, що Київська обласна рада на своєму найближчому засіданні ухвалить рішення, яке дасть змогу забезпечити життєдіяльність Театру ім. П.Саксаганського, погасити заборгованість із заробітної плати, не допустити, щоб здоров’ю працівників театру було завдано шкоди.
Зі свого боку Міністерство культури уважно стежитиме за ситуацією, докладатиме всіх зусиль, щоб зберегти театр, який відіграє знакову роль у культурно-мистецькому житті Київщини».