Автор виставки ВОНА – художниця VALYA, яка народилася у селі Луків Волинської області, а нині живе у Каліфорнії. Це – вже третій проект мисткині у галереї ЦЕХ. Центральний об’єкт виставки – рушник з криваво-червоної повсті. Робота зшита з двох ідентичних частин, накладених одна на одну, подібно до молекули ДНК. Поруч представлені сто фігурок архаїчних жінок-богинь.
«Вона», головна героїня виставки, має чотири іпостасі: дівчинка, матір, жінка-богиня і дружина. VALYA коментує: «Я виросла на «заасфальтованому» комуністичному просторі. У мене не було зв’язку з предками. У мене немає скрині, бабиних рушників, намиста, ікон. Ця виставка – намагання з’єднати моїх предків з моїми дітьми, передати всім українцям нашу викошену спадщину».
Робота з жіночими богинями – спроба заговорити про те, що варто переосмислити роль жінки у сучасному суспільстві. Фігурки різні: з надвеликими стегнами чи відповідно до людських пропорцій тіла, деякі взагалі є абстрактними колами із символами, але усі ці речі створювалися на честь обожнюваної жінки. «Суспільство, яке існувало у гармонійному зв’язку з середовищем, підсвідомо розуміло колосальні природні коди, шанувало жінку, творило з нею богиню, - переконана VALYA. – Жінка покликана продукувати і розповсюджувати енергію любові. Але для цього вона повинна бути захищеною. І місія чоловіка – захищати жінку».
VALYA давно працює з текстилем, і за змістом усі її роботи різні. Враженнями від нової виставки мисткині поділився власник галереї ЦЕХ Олександр Щелущенко: «У проекті художниця ділиться наболілим, і це цікаво та актуально. Ще Російська імперія у XVIII столітті почала витискати українську культуру. Тепер українці розкидані по Америці, Сибіру, країнах Європи. Повернення VALYA до України – моя маленька робота на майбутнє країни. Хочу, щоб талановиті українці повернулися сюди».
На відкриття виставки ВОНА завітала знаменита співачка, народна артистка України Ніна Матвієнко. «Відчуваю тут дивовижний спокій. Хочеться лягти на рушник, який тут представили, і продовжити себе у ньому. Мені це нагадує стан зазивання, пошуку, прагнення побути змійкою, деревцем, серцем... Це – справді філософська робота. Добре, коли сучасна жінка прагне до чогось вертатися. У молодості хочеться бути не таким, як усі. Але наступає момент, коли хочеш знайти себе у тому, звідки пішов. Це саме головне – знайти себе, не загубитися у цьому світі», - ділиться Ніна Матвієнко.
Проект ВОНА можна побачити у галереї ЦЕХ до 29 червня. Більше про історію та символіку проекту, генетику у мистецтві і, власне, про саму VALYA читайте в інтерв’ю з художницею незабаром на шпальтах «Дня».