Коли надія перевищує страх, то вона породжує відвагу.
Георгій Кониський, український письменник, проповідник, церковний і культурний діяч

Довговухий гризун

Тушканчик може потіснити пацюка — символ наступного року
21 грудня, 2007 - 00:00

Крім «мексиканського тушканчика», хутром якого Еллочка-людоїдка ніби облямувала свій халатик, до ряду гризунів входить пацюк, символ 2008 року, який наступає, а також інший тушканчик — довговухий. Це чудове звірятко вперше було зняте на відеокамеру в пустелі Гобі.

Перший в історії науки відеофільм про довговухих тушканчикiв (Euchoreutes naso) був знятий експедицією під керівництвом лікаря Джонатана Бейлі із Лондонського зоологічного товариства, повідомляють izvestia.ru. Ця експедиція, організована за програмою «На грані вимирання», попрямувала до пустелі Гобі (на території Монголії та Китаю) для пошуку та досліджень саме цього звірятка, яке відзначається незвичайними а натомічними та поведінковими особливостями. Перед усім, це величезні вушка, що досягають задньої частини спини, дуже довгі вусики-вiбриси й оригінальні лапки з густим хутряним покриттям. Це дозволяє тушканчику з легкістю пересуватися по піску, як сибірському мисливцю по снігу на снігоступах. Хоча спосіб пересування цілком інший: довговухе створiння скаче по пустелі, як кенгуру.

За розміром дев’ятисантиметровий тушканчик навіть менше, ніж його родичi з ряду гризунів — пацюк, хоч якщо рахувати його довжину з хвостом, то набереться вже 16 см. Звірятко веде нічний спосіб життя, а вдень забирається в нiрку, слушно побоюючись своїх природних ворогів — хижих птахів, лисиць і, зрозуміло, людини. Довговухий перебуває на грані вимирання, саме тому вчені так задоволені результатами своєї експедиції. Для зйомки тушканчиків вони влаштували засідки з автоматичними камерами, і тепер кожний може подивитися в Інтернеті, як звірятко бігає і що їсть (зазвичай це цибулини рослин або комахи).

За відношенням довжини вух до всього тіла Euchoreutes naso посідає ледве не перше місце серед ссавців, тому члени експедиції порівнюють його з Міккі -Маусом. Можна було б порівняти і з Чебурашкою, хоч порівняння неточне — у Міккі-Мауса та Чебурашки вушка круглі, а в нашого героя — гострі. Однак за співвідношенням вушка/тільце тушканчик все ж ближче до Чебурашк и.

Відеозйомка звірятка — подарунок зоологів до 2008-го року, який, за східним календарем, вважається роком його родичів — пацюка та миші. А в центральній Монголії цей рік прямо пов’язують із пустельними тушканчиками. Так що зустрічати 2008-й рік у гостровухій шапці цілком доречно.

Петро ОБРАЗЦОВ
Газета: 
Рубрика: