Поза реаліями трудових міграцій наших співвітчизників до країн Західної Європи, більш чи менш інтенсивних у останні десятиліття, із усією культурною проблематикою ними викликаною на рівні буденному, на Заході викреслився інтерес до вивчення української культури на рівні науковому. У світі нараховується близько 23 національних асоціацій, що займаються дослідженнями української культури.
Одна з таких — Італійська асоціація українських студій (AISU), яка організувала першого та другого лютого у Міланському університеті дводенну конференцію «Київ — Львів. Культурний текст», присвячену найрізноманітнішим культурним феноменам двох українських міст, так часто зіставлених у політичному, мовному та історичному контекстах. Теми доповідей торкалися широкого спектру явищ: від діалогу між різними релігійними конфесіями до співіснування етнічних груп у міських кварталах, від мемуарів польських повоєнних інтелектуалів про «загублений Львів» до вражень російських подорожніх до Києва у ХІХ ст., від поетів «Київської школи» до неовізантійського стилю у церковній архітектурі та малярстві. Серед доповідачів були шановані в Італії викладачі та дослідники української мови та літератури, як то: Президент AISU Джованна Броджі, що викладає в університеті Мілану українську літературу, Оксана Пахльовська — її колега з Римського університету «Ла Сапьєнца», Ксенія Костянтиненко — викладач української мови та літератури у Венеційському університеті «Ка’ Фоскарі», та близько 15 членів Асоціації, доцентів та аспірантів. Серед запрошених гостей були науковці з Національної академії наук України: Елеонора Соловей та Олексій Толочко, а також професор Даніель Толле з Сорбонни та пані Ева Рибалт з Люблінського університету.
На сьогоднішній день AISU (офіційний сайт www.aisu.it) нараховує близько 43 членів, університетських професорів та науковців, дослідників не тільки нашої культури, а й інших слов’янських, або навіть ширше — східноєвропейських культур: польської, російської, вірменської, балканської та інших. Асоціація, яку було засновано у 1993 році, має за мету сприяння вивченню історії, літератури, мови та культури України в Італії, залучення італійських студентів до курсів української мови, зміцнення зв’язків із значними центрами україністики у Німеччині, Франції, Польщі, США та Канаді, із Міжнародною асоціацією україністів та вищими навчальними закладами в Україні, наприклад, із Національним університетом ім. Тараса Шевченка, що приймає іноземних студентів до літньої школи української мови. Зростає участь у діяльності Асоціації молодих науковців: на цьогорічній асамблеї було прийнято трьох нових членів, що виступили з доповідями про дослідження мовної ситуації у Львові та Києві та зв’язки Григорія Сковороди із Києво-Могилянською академією.
Наприкінці конференції відбулася презентація Елеонорою Соловей книг, нею написаних або упорядкованих, присвячених творчості поета Володимира Свідзинського (1885—1941), трагічна літературна та особиста доля якого виступає майже символом цілого покоління українських митців. Тепер цими книжками зможуть користуватися відвідувачі бібліотеки при Міланському університеті.
Асоціація планує й надалі підтримувати україністику в Італії, адже існує не тільки брак елементарної об’єктивної інформації про життя в Україні, що формує хибну суспільну думку, але й нестача наукових ініціатив у цьому напрямку. Так, AISU планує створення європейського журналу українських студій в iнтернеті з тим, щоб дослідники, студенти та просто зацікавлені могли обмінюватись думками та знаходити матеріал про різноманітні сфери культурної дійсності в Україні.