В якому стані знаходились українські спецслужби в лютому 2014-го року, коли за кермо СБУ став Валентин Наливайченко, відомо багатьом. Фактично (і це не буде перебільшенням) СБУ була перетворена системою Кучми-Януковича у філію ФСБ. Це той випадок, коли риба гнила і з голови, і з середини. Деморалізація СБУ почалась не вчора. Ще за часів Леоніда Деркача (кінець 90-х, початок 2000-х) організовувались спільні колегії СБУ і ФСБ, проводились інші заходи, які лише зовні демонстрували інтеграцію українських і російських спецслужб. Що подібне єднання означає в такій тонкій сфері і хто в ньому домінував зрозуміти не важко. Як наслідок Україна не лише втратила власні спецслужби, а отримала ворога в тилу. СБУ фактично перетворилась на «контору», що обслуговувала потреби сумнозвісного президента Януковича по конвертації бізнесу під його контроль, збирала компромати і за залишковим принципом займалась питаннями національної безпеки. Безумовно, вирішити ці проблеми в одну мить не було можливості. Проте за півтора року зроблена велика робота і сам Валентин Наливайченко в інтерв’ю «Дню» ще в лютому доповідав, що близько 80% старого складу служби було звільнено. Буквально на днях голова СБУ звільнив з посад всіх керівників так званого управління «К» — Головного управління по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю СБУ, чим явно примусив занепокоїтись низку осіб. Зокрема, Валентин Наливайченко попросив Президента України звільнити начальника УСБУ в Рівненській області і свого першого заступника, який очолює Головне управління із боротьби з корупцією СБУ. Прес-служба СБУ в той же день повідомила, що за словами голови СБУ ? це не останні кадрові рішення в цьому напрямку.
11 червня Маркіян Лубківський анонсував поїздку голови СБУ до США. Візит, який безперечно можна назвати знаковим, адже не секрет, що довгий час українські спецслужби асоціювались зі службами нашого північного сусіда, який зрештою став агресором. Проте вже на вихідних речник СБУ несподівано повідомив, що цей візит відміняється. «Змушений повідомити, що анонсована і очікувана презентація Головою Служби Безпеки України Валентином Наливайченком у Вашингтоні 16-17 червня ц.р. американській політичній та експертній еліті доказів збройної російської агресії проти України не відбудеться...» — написав Маркіян Лубківський на своїй сторінці в facebook. Виявляється Валентин Наливайченко одержав повістку від слідчого генпрокуратури після того як зробив заяву під час останнього засідання Кабінету міністрів щодо причетності колишнього керівництва ГПУ до Васильківської катастрофи на нафтоналивній базі БРСМ. 12 червня голова СБУ повідомив, що нафтобаза, АЗС і БРСМ-Нафта належали екс-міністру енергетики і вугільної промисловості Едуарду Ставицькому. «Друге — ми готові разом із МВС розслідувати, як заступник Генпрокурора зупинив розслідування міліції, як він став співвласником такої нафтобази і подібних нафтобаз», — заявив Наливайченко в Кабміні. Нагадаємо, що йдеться мова про одного із заступників тодішнього Генпрокурора Яреми відставки якого вимагала громадськість і якого Президент не звільняв майже рік.
В неділю голова СБУ в ефірі телеканалу «1+1» заявив: «Колишній заступник Генерального прокурора є особою, яка може обґрунтовано підозрюватись у скоєнні особливо тяжкого злочину с наслідками екоциду для мешканців Київської області... Завтра (15 червня) об 11-тій годині я з’явлюсь в тому приміщенні (Генпрокуратури — «День»)... будуть надані докази, і я буду вимагати там, щоб був затриманий, а не втік із країни колишній високопоставлений чиновник, який причетний до екоциду через корупцію». Вже в понеділок Наливайченко назвав прізвище згаданого заступника Яреми: «Заступник генерального прокурора, який у жовтні «кришував» і фактично сприяв злочинній діяльності, є фігурантом цього кримінального провадження. Я називаю це прізвище, це громадянин України, 1963 р. н., його прізвище Даниленко». Нагадаємо, заступник Яреми Анатолій Даниленко став фігурантом скандалу щодо присвоєння 140 га державних водойм восени минулого року. З ГПУ Даниленко був звільнений у лютому разом із своїм начальником. «Він названий — дійте» — звернувся до Генпрокуратури Наливайченко в понеділок.
Здавалося, все логічно, триває звичайна робота по виявленню загроз держбезпеці. Раптове скасування візиту до США через терміновий допит Наливайченка в Генпрокуратурі породило низку питань. Як можна пояснити суспільству і нашим партнерам вимушене скасування візиту до Сполучених Штатів? Що саме стоїть за такими конфліктними пасьянсами? Адже відомо, що Наливайченко займає посаду голови СБУ по квоті партії «УДАР», тобто внаслідок домовленостей. Що думають в коаліції?
«Формально всі ці конфлікти трапляються в межах президентської вертикалі, — коментує «Дню» народний депутат від фракції «Народний фронт» Сергій Висоцький. — Це не є глобальним конфліктом всередині влади. Ми можемо довго говорити про незалежність прокуратури, але всі знають, що Генпрокурор — це людина, яка напряму залежить від Президента. Підозріло виглядає той факт, що голову СБУ викликають в прокуратуру одразу після того, як він провів масштабні чистки в управлінні «К». На це управління по боротьбі із корупцією було багато нарікань. Після цього почались розмови про те чому Наливайченко не погодив з Президентом ці звільнення, хоча сама постановка питання в такому ракурсі невірна. Дивним є те, що Наливайченко викликають в Генпрокуратуру після того як він звинуватив заступників екс-прокурора. Безумовно все це виглядає недобре, коли силовики починають розбиратись один з одним через допити. Очевидно втрачений якийсь контакт в підвідомчий Президенту вертикалі. В той час, як СБУ і Генпрокуратура мають працювати синхронно для виявлення злочинів, ми спостерігаємо зворотне. Бачимо, як ГПУ забирає до себе справи і ці справи там помирають. До Генпрокуратури неодноразово доводилась інформація про злочини представників режиму Януковича і які зараз знаходяться в Верховній Раді, але реакції на це не було. Гадаю, такі факти говорять самі за себе».
Наразі важко уявити альтернативу Наливайченку на посту голови Служби безпеки. Але якщо готується його заміна, то чи не на лояльну до Президента персону? Тоді як Президент пояснить суспільству відставку голови СБУ одразу після реальних кроків останнього по боротьбі з корупцією в службі? Деякі представники «Блоку Петра Порошенка» як, наприклад, Сергій Лещенко, вже прямо звинувачують Наливайченка у тому що він є креатурою Фірташа чомусь забуваючи про недавній скандал з відвертими сповідями останнього про зустріч з Порошенком в Австрії.
Служба безпеки має бути незалежною від всіх гілок влади. В цьому особливість і складність її роботи. Саме тому вона не може бути до вподоби кому-небудь. Її роль — бути дієвою, ініціативною силою по виявленню загроз національній безпеці. «Ситуація, яка сталася говорить про те, що процес реорганізації правоохоронних та спеціальних органів далеко не завершений і знаходиться лише на ранній стадії, — коментує генерал-полковник у відставці, ветеран зовнішньої розвідки Олександр Шарков. — Не зовсім зрозуміло, чому той же візит в Генпрокуратуру Валентина Наливайченко не був перенесений, якщо намічалася поїздка в США? Є державний механізм і в цьому механізмі спеціальні служби займають особливе місце. Зараз ми спостерігаємо неузгодженість служб та інших державних органів. Немає єдиного механізму управління. Останнім часом це видно по ряду моментів. Ми бачимо, що є часті випадки, коли видаються санкції на арешт, а підозрювані приховуються. Значить, дозволили сховатися. Хтось десь недопрацював. Чи то МВС, чи то СБУ, чи то прокуратура. Система правоохоронних органів дає збій. Немає і повноцінного законодавчого забезпечення органів, що дозволяє уникати відповідальності, перекидати її на інших».
Під час війни і неймовірній, як зовнішній так і внутрішній загрозі, подібні ситуації небезпечні для країни. Зрозуміло, що Росія буде бити не лише по танкам та будівлям. Вона буде бити і по спецслужбі намагаючись її дискредитувати, особливо після того, як голова СБУ прямо звинуватив в причетності до трагедій на Майдані багатоликого помічника Путіна Суркова. Постійним бажанням Кремля було витіснити професіоналів із влади, а особливо із силових структур. Можливо розібратись в тих подіях хтось навмисне не хоче і з нашого боку, адже не секрет, що руки Кремля не перестають нишпорити зокрема в Києві. «Опозиційний блок» представлений у Парламенті і по всьому видно, що схиляти голову не збирається. Комуністи замість того, щоб сидіти у в’язниці за відверту і плідну роботу на окупанта, об’єднуються намагаючись зберегти свій вплив на певну (в основному антиукраїнську) частину електорату. На тлі економічної кризи і відчутної втоми від втрат і випробувань, проросійські сили розгойдують в країні єдність. В цей же час ЗМІ насичене спекулятивними заявами політиків і різного роду політологів. Не забуваємо про системні диверсії, які не вщухають в країні. Останні події на нафтобазі на думку низки експертів пов’язані саме з навмисним підпалом. Якщо СБУ стане розмінною монетою в політичних баталіях або перетвориться на сторону у внутрішніх конфліктах, можна сказати, що відбудеться початок кінця ледве відродженої системі нацбезпеки.