Світські дівчата, які плавно переходять в категорію вічних світських дам, помітно зажурилися, як і сюжети про них, включені для оживляжу на багатьох телеканалах — адде інтерес до них — майже нульовий. Усі ці випендрювання у вічній грі за неписаними правилами нескінченної ярмарки марнославства вже не ефектні Сторіс, навіть якщо вона вилизана, як англійський газон. Утім, і він, газон, уже не еталон для душі, на газоні може жити він — довгорукий нахабний хижак — «колобок», який легко порушив, здавалося б, недоторканний особистий простір всієї земної кульки, по суті перетворивши її на шведський стіл для себе. До речі, зовні цей вірус нагадує мені міну з радянських фільмів про війну, щоправда, щупальця у цього довші. Цей по суті працює хакером, ну й у нього запал зникне, міць неодмінно виснажиться, головне, щоб людство дало йому по руках раніше, ніж він розгуляється вкрай.
У цей дивний час, а я, як і багато хто, за все своє життя не була ізольована так довго у своїй власній квартирі, як на острові. Залишається тільки собі сказати — ув’язнення потрібне ще й для того, щоб оцінити світ з власної норки. Ось і почала вигадувати питання, з якими буду приставати до друзів і знайомих по телефону. Уникаючи тільки прямих розмов про головну напасть.
«Жартував ти в цьому квітні, — маючи на увазі починаючи з 1 квітня, — як завжди віртуозно ти це вмів робити?» — запитала в одного бравого персонажа з вторинного чоловічого ринку, як я називаю жартома. Відповідь його: «Ти що, зовсім у твоєму задзеркаллі з’їхала панамка, що за дивні питання, які жарти, який флірт, коли в магазин зайвий раз не підеш. До того ж, як на зло, два місяці тому продав свою машину для чогось. Радію, що дочка раз на тиждень привозить продукти, хоч і живе далеко під Києвом. Ти знаєш, — зізнався він мені, — я ніби сьогодні дізнався, що мені 65 і я в групі ризику, а я думав, що мені і 40 не виповнилося. Виходить, найшкідливіша людська звичка — це звичка до своєї молодості». Я йому кажу: «Зате у тебе немає нічого зайвого, навіть дружини, ні на кому роздратування зганяти». «Ось це плюс, — раптом легко і безтурботно відреагував він, — ти ж мене знаєш — емоційний капкан для мене страшніше вірусу. Для мене кошмар, якби хтось бігав перед моїми очима постійно». Що ж, його філософія здорового цинізму в тому, що головне незалежність від усіх, але це і є тотальна самотність. «Ну, нічого, головне, здоровий», — подумала, отже, прийде день, збадьориться, залиже рани.
Раптом пролунав дзвінок у мене, і давня колежанка по кокетуванню з англійським здивувала питанням: «Ти ще не забула правильну форму дієслів?» Моя відповідь: «Яке дієслово. Я перебувала стільки днів, ніби в газовій камері, звичайно, і все місто страждало від чаду, але ж ти знаєш, що в центрі, зокрема в моєму квадраті, було найбільше забруднення чи то в Європі, чи то в світі, вже навіть переплутала», — хотіла вже скаржитися щосили й навіть розповісти, як технічно безграмотна витяжка сусідів знизу, виведена прямо під мій балкон, посилила ситуацію триразово. Довелося бігти в іншу кімнату. Питання: «Ти що, скаржишся?» — здивовано уточнила подруга. Я швиденько скомандувала «стоп», щоб не набридати. Хотіла навіть чимось дотепним згладити, так, зізнаюся, не вийшло. Утім, це можна пробачити, хоч іноді близьким поскаржитися. Вона-то мене вислухавши, ніби «огорнула, заколісала».
Роблю висновок — власний оптимізм після домашнього сидіння всередині вулкана, особливо останній тиждень, помітно схуд, чого не скажеш про вагу. Адже він, випереджаючи події, вже зробив весь мій льотний гардероб — колишнім. Дивишся, той навіть не захоче визнавати мене своєю господинею. Знову доведеться якось викручуватися. Не хочеться, щоб виникло питання, а я навіть вигадала свою назву «ефект Шагала», коли сучасники без уяви дивувалися — чому на полотні корова зелена, чому кінь літає в небі. Хоча Шагалу точно це дозволено, а особі в періодичною харчовою «ломкою» це так просто не зійде. Ну все ж економлю після шести. Заборона, як і в докарантинний час, в силі.
Вирішила зателефонувати одному молодому бородатому модному в недавньому минулому власникові галереї. А нині він у вільному польоті, працюючи експертом по предметам старовинного живопису. Щоправда, проліт перервав COVID-19 Ну... Моє питання: «Як борода, маска не заважає?» Його моє запитання не здивувало. У нас завжди «дивна» балаканина, тонізує без причини. Відповідь його: «Збрив. Як ти здогадалася?» — засміявся він. «З маскою моя борода точно не подружилася. Від цього дихати було зовсім незручно». «От і молодець, — я йому кажу, — вийшли фотку, оціню». Тут втрутилася в розмову його дружина: «Якщо ще в однієї полусвітської особи, ти знаєш, про кого я, яка просочилася незрозуміло як у верхт і миготить постійно в ящику, прибрати її занадто «ефектну» верхню губу, в яку вприснули, думаю, занадто велику дозу то чи ботокса, то чи ще чогось, — ось у неї, думаю, маска просто стирчатиме». Зараз верхня губа модифікована — примітивна штучна замануха — від депутаток, міністерок і, звичайно, легко читаної світської тусовки.
Якось мене одна багата пані в одній багатій компанії запитала: «Хто тобі допомагає по дому, хто все робить?» Для мене це питання було як би зі грифом «дивно», але, не замислюючись, легко відповіла: «Людочка, вона все і робить». «Це що, вдала домробітниця?» — перепитала вона. «Та ні, це я сама», — з її погляду зрозуміла, що для неї це занадто екзотично, але повірила — руки ж натруджені.
Продовжуючи підтримувати рівномірну температуру спілкування і шукаючи смислову єдність в контрастних питаннях, знаходячи і не знаходячи потрібні відповіді, вирішила сама себе запитати: «Чи варто починати перевертати каміння, не знаючи, що виповзе звідти, моргаючи на сонячне світло?» Питання, звичайно, більше риторичне, але хочеться вірити, що десь чекає камінь з написом: «Направо поїдеш — вилікуєшся, наліво — сам впораєшся, прямо — не захворюєш».
Люблю хепі-енд. Дитяча звичка